Dziś jest piątek, 18.01.2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Gimnazjum w Malanowie » 12. Drużyna Starszoharcerska „ISKRY” » „Odważnie twórzmy pokój”

„Odważnie twórzmy pokój”

„Odważnie twórzmy pokój”

Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. (Mt 5, 9)

 

Hasło tegorocznej akcji Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „Odważnie twórzmy pokój”. Betlejemskie Światło Pokoju ma zachęcić nas wszystkich abyśmy w sposób czynny i bardzo praktyczny doprowadzali do zgody. My, harcerze chcemy tworzyć pokój. Jest to bardzo wymagające zadanie, ponieważ często trzeba wyzbyć się własnego „ja”, własnych ambicji, opanować nerwy i poświęcić się dla dobra drugiej (niekoniecznie lubianej) osoby. Tworzenie pokoju to szukanie dobra w drugim człowieku.

Po raz dziesiąty przywieźliśmy do naszej gminy Światełko Betlejemskie przekazując jej chcemy pokazać, że taka postawa jest możliwa, że trzeba i należy szukać dobra w drugim człowieku. Mamy nadzieję, że światło, które zostawiliśmy dziś w Kościele Parafialnym w Malanowie powędruje do wielu domów i przyniesie pokój ich mieszkańcom.

 

Wnioski wynikające z hasła „Odważnie twórzmy pokój”.:

  1. Nie czekaj na pokój, lecz wnoś go ze sobą wszędzie, gdzie przebywasz: do twojej rodziny, małżeństwa, miejsca pracy, Kościoła, drużyny, hufca i chorągwi.
  2. Po prostu kochaj ludzi – nawet jeśli mają trudny charakter i – o ile to tylko możliwe – staraj się żyć w pokoju ze wszystkimi ludźmi.
  3. Troszcz się o pokój wewnątrz Twojego serca. Jeśli pokłóciłeś się z kimś, gniewasz się na kogoś, nie podajesz mu ręki lub omijasz na ulicy – przyznaj się, że nie jest ci z tym dobrze, masz wyrzuty sumienia, cierpisz. Zdobądź się na odwagę i poświęcenie: pójdź do tej osoby, przeproś, proś o wybaczenie, pojednaj się.
  4. Nie bądź powodem kłótni, zwad, nieporozumień. Bądź rzecznikiem pojednania i dobrze pojętej tolerancji, bo tam gdzie pokój, zgoda i miłość – tam mieszka Bóg!                                                                                    (oficjalna strona ŚB http://swiatlo.zhp.pl/haslo-2016/)

JP