Dziś jest środa, 19.12.2018, imieniny Gabrieli, Dariusza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Gimnazjum w Malanowie » 12. Drużyna Starszoharcerska „ISKRY” » DMB 2018 w naszej szkole

DMB 2018 w naszej szkole

DMB 2018 w naszej szkole

Było fe…, było fe…, było fenomenalnie, fantastycznie no i fajnie!

12. DSH "Iskry" 2. marca 2018r. uczestniczyła w biwaku organizowanym przez Komendę Hufca ZHP w Turku. W tym roku biwakowaliśmy w naszej szkole. Impreza rozpoczęła się o godz.18.00, okazją do jej organizacji, oprócz obchodów Dnia Myśli Braterskiej, była setna rocznica powstania Związku Harcerstwa Polskiego.

 W piątkowy wieczór wszyscy uczestnicy biwaku wraz z gośćmi zasiedli w kręgu by uczestniczyć w świeczkowisku. I jak to przy takich okazjach bywa był czas na gawędę o prawdziwej przyjaźni, którą opowiedział Komendant Hufca ZHP w Turku phm. Robert Chmielewski, piosenki harcerskie i zajęcia programowe. Ich celem było przybliżenie zuchom i harcerzom postaci związanych ze skautingiem i harcerstwem tj. Robert Baden – Powell czy Andrzej Małkowski. Spotkanie zakończyło się przekazaniem „Iskierki”. Po świeczkowisku nastała cisza nocna. Harcerze pełnili warty, a biwakowicze mieli czas na odpoczynek. Chociaż tu należy zaznaczyć, że cisza nocna polegała raczej na cichych rozmowach niż spaniu.

Ta noc na biwaku dla niektórych zuchów i harcerzy była bardzo ważna, ponieważ w czasie jej trwania odbyły się dwie ważne uroczystości Obietnica Zuchowa i Przyrzeczenie Harcerskie. Jeśli chodzi o naszą drużynę to Przyrzeczenie Harcerskie złożyli: Zuzanna Janik, Patrycja Klimek, Kinga Kowalska, Wiktoria Sawicka, Weronika Maciejewska, Seweryn Smura. A wszystko odbyło się w świetle zapalonych świec i przy odśpiewanych „Harcerskich Ideałach”. W tym miejscu bardzo dziękujemy Mateuszowi, który grał i śpiewał.

Sobota rozpoczęła się od pobudki o 7.30, potem była odtańczona „Belgijka”, toaleta poranna i śniadanie. Następnie nadszedł czas na zajęcia programowe. I w tym miejscu bardzo dziękujemy pani Marzenie Osińskiej, uczennicom kl. IIb (Oliwii Kowalskiej, Nikoli Harasnej, Natalii Kapuście), Marii Stawickiej i Sebastianowi Płóciennikowi przedstawicielowi OSP w Malanowie, za bardzo interesujące zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Po zajęciach z pierwszej pomocy, szyfrowania nadszedł czas na grę terenową. Prawdę mówiąc w planach 12.DSH „Iskry” była gra, która miała odbyć się w lesie, ale temperatura nas trochę zniechęciła. Dlatego odbyła się ona w szkole. Jej uczestnicy mieli odszukać błąkającego się po szkole ducha z amnezją. Drużyny wędrując po korytarzu i salach szkoły wykonywały kolejno zadania, aby odnaleźć litery i ułożyć z nich imię ducha. Okazało się, że chodzi o Andrzeja Małkowskiego założyciela ZHP. Naszym duchem był przyboczny Bartłomiej Kujawa, a pomagali mu Klaudia Szczap i Mateusz Maćczak. Po grze był czas na obiad i odpoczynek. A później odbyły się zajęcia z musztry i gra w czarne historie. O godz. 16.00 wszyscy spotkaliśmy się na apelu kończącym biwak. Nadszedł czas na podziękowania za bezpieczny pobyt i życzliwość, jaką okazała biwakującym dyrekcja Szkoły Podstawowej w Malanowe i OSiRu w Malanowie.

Mamy nadzieję, że już niebawem w podobnym składzie spotkamy się na kolejnym biwaku lub innej harcerskiej imprezie.

CZUWAJ !!!

 


Galeria zdjęć