Dziś jest środa, 19.12.2018, imieniny Gabrieli, Dariusza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Gimnazjum w Malanowie » 12. Drużyna Starszoharcerska „ISKRY” » 100-lecie harcerstwa na ziemiach powiatu tureckiego

100-lecie harcerstwa na ziemiach powiatu tureckiego

100-lecie harcerstwa na ziemiach powiatu tureckiego

12 czerwca braliśmy udział w historycznym wydarzeniu – 100 LECIU HARCERSTWA NA ZIEMIACH POWIATU TURECKIEGO.  Przez trzy dni 90 harcerzy powiatu tureckiego zamieszkało w miasteczku zlotowym na terenie Gimnazjum nr 2 w Turku. Stawiły się reprezentacje wszystkich drużyn działających w naszym hufcu.

Pierwszego dnia, po zakwaterowaniu w namiotach, zlot rozpoczął powitalny apel, po którym odbyło się ognisko. Nie zabrakło zabaw i pląsów harcerskich a przede wszystkim piosenek śpiewanych przy akompaniamencie gitar.

Kolejny dzień to uroczyste obchody, na które, licznie przybyli zaproszeni goście. Odwiedził nas Komendant Chorągwi Wielkopolskiej hm. Tomasz Kujaczyński oraz władze Miasta i Powiatu Tureckiego. Zostały wręczone odznaczenia Srebrnej Odznaki Przyjaciół Harcerstwa oraz odznaki honorowe „Za zasługi dla Miasta Turku”. Po uroczystym apelu, wszyscy uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicami miasta. Celem było odsłonięcie kamienia przy Liceum Ogólnokształcącym oraz tablicy pamięci na ulicy Kaliskiej. Mimo upału, każdy z nas dzielnie maszerował ulicami miasta, dumny z tego, że nosi harcerski krzyż na swym mundurze. Ten uroczysty dzień zakończył się ogniskiem pokoleń. W blasku ognia słuchaliśmy gawęd i rozmów harcerzy, którzy kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat temu, tak jak my dziś, służyli Bogu i Ojczyźnie.

Ostatni dzień zlotu rozpoczęła msza święta polowa, podczas której wśród darów złożonych na ołtarzu nie mogło zabraknąć munduru harcerskiego.

Czas naszego spotkania dobiegł końca, złożyliśmy namioty i ze łzą w oku, pełni nowych przeżyć i dumni z tego, że to właśnie my mogliśmy uczestniczyć w 100-leciu harcerstwa, rozeszliśmy się do domu. Następne takie spotkanie za 100 lat.

                                                                                                                   JP


Galeria zdjęć


Pliki do pobrania