Dziś jest środa, 22.11.2017, imieniny Cecylii, Marka
Jesteś tutaj: Strona główna » Gimnazjum w Malanowie » Szkoła bez przemocy » Zostań Bohaterem i zmieniaj świat na lepsze rok szkolny 2012/2013

Zostań Bohaterem i zmieniaj świat na lepsze rok szkolny 2012/2013

To już kolejna edycja kampanii Szkoła bez przemocy, która na stałe wpisała się w program działań z zakresu zapobiegania agresji i przemocy. Hasło tegorocznej naszej edycji Zostań Bohaterem i zmieniaj świat na lepsze to wezwanie, aby dostrzegać wokół siebie ludzi potrzebujących i spieszyć im z pomocą. Wiele działań, które oceniliśmy jako dobre i przydatne będziemy kontynuować w tym roku. Należą do nich:

1. Powołanie przy Samorządzie Uczniowskim Sekcji ds. przeciwdziałania agresji i przemocy.
  2. Opracowanie przez Sekcję ds. przeciwdziałania agresji i przemocy planu działań na rok szkolny.
  3. Podpisanie harmonogramu współpracy z Policją.
  4. Umieszczenie Kodeksu Szkoły bez przemocy na gazetkach we wszystkich klasach.
  5. Przeprowadzenie przez wychowawców we wszystkich klasach zajęć wychowawczych dotyczących poszanowania praw człowieka
  6. W I semestrze we wszystkich klasach policjant przeprowadzi pogadanki na temat odpowiedzialności prawnej za czyny karalne.
  7. W październiku Samorząd Uczniowski ogłosi akcję: „Pomagajmy sobie”. Chętni uczniowie  będą pomagali w nauce uczniom słabym.
  8. W ramach integracji ze społecznością lokalną, członkowie drużyny harcerskiej „Iskry” oraz chętni uczniowie będą czytać przedszkolakom bajki.

Zapobieganie przemocy będzie skuteczne gdy towarzyszyć mu będą działania pozytywne oraz budowanie relacji między uczniami a także uczniami i nauczycielami opartych na życzliwości, szacunku i pomocy. Profilaktyka nazywa to: „wzmacnianiem czynników chroniących”. W naszym Gimnazjum bardzo prężnie działa drużyna harcerska. Wśród zasad które obowiązują harcerzy wymienić należy: pomoc i wrażliwość na potrzebujących a więc chorych, biednych, poniżanych czy prześladowanych. Podobne idee przyświecają szkolnemu kołu Caritas. Zarówno harcerze jak i członkowie koła to silna grupa młodych ludzi którzy są wrażliwi i mają pomysł na wartościowe i konstruktywne spędzanie czasu wolnego. Z inicjatywy SU oraz drużyny harcerskiej planujemy zorganizować wspólnie następujące akcje:

• 21 listopada w Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień podsumujemy ogłoszoną 3 tygodnie wcześniej akcję Marzycielska Poczta – uczniowie wszystkich klas przygotują listy, kartki pocztowe oraz drobne upominki dla chorych dzieci zrzeszonych na stronie www.marzycielskapoczta.pl
  • od 22 listopada do 7 grudnia będziemy prowadzić zbiórkę żywności, odzieży, artykułów chemicznych, papierniczych dla wybranej rodziny w ramach ogólnopolskiej akcji charytatywnej Szlachetna Paczka
  • 21 marca zorganizujemy Dzień Braterstwa i Pokoju, połączony z obchodami Międzynarodowego Dnia Eliminacji Dyskryminacji Rasowej będzie to impreza wychowawczo-integracyjna.

Podsumowania prowadzonych działań dokonamy w czerwcu i połączymy je z obchodami Dnia Dziecka
                                              Aneta Drzewiecka - koordynator kampanii Szkoła bez przemocy