Dziś jest wtorek, 18.12.2018, imieniny Gracjana, Bogusława
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Gimnazjum w Malanowie » Przegląd chórów gimnazjalnych z powiatu tureckiego » VII Przegląd Chórów Gimnazjalnych z Powiatu Tureckiego

VII Przegląd Chórów Gimnazjalnych z Powiatu Tureckiego

Czy kiedykolwiek zastanawiali się Państwo jaki jest najstarszy instrument na świecie? Instrument, który istniał zanim ktokolwiek wymyślił pojęcie muzyki. Taki instrument istnieje nadal i każdy ma go na wyciągnięcie ręki. Jest to ludzki głos!

Tradycyjnie już w czerwcu 2011r. roku w Kościele Parafialnym w Malanowie odbył się VII Przegląd Chórów Gimnazjalnych z powiatu tureckiego. Organizatorem Przeglądu było Gimnazjum w Malanowie, a wsparcia finansowego udzieliło Starostwo Powiatowe w Turku. W zorganizowaniu przeglądu pomogli także mieszkańcy gminy. Nad przygotowaniami imprezy czuwała pani Anna Marciniak – koordynator.

W tegorocznym przeglądzie udział wzięły:

  • Chór z Gimnazjum w Dobrej z dyrygentką panią Marleną Jesionek. W ich wykonaniu usłyszeliśmy utwory takie jak „I feel pretty” z musicalu West Side Story, „When I fall in love” oraz utwór „Z radością śpiewajmy Panu”.
  • Chór Dziecięcy Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Witolda Lutosławskiego w Turku prowadzony jest przez p. Martę Janicką, który wykonał Nokturn "Luci care, luci belle" Wolfganga Amadeusza Mozarta, "Gaudeamus hodie" ("Radujmy się wszyscy") Rainera Butza oraz wiązankę piosenek różnych narodów (z towarzyszeniem zespołu smyczkowego, przygotowanego przez p. Irinę Olas).
  • Chór z Gimnazjum nr 1 w Turku pod dyrekcją pani Anety Janiak

zaprezentował takie utwory jak „Barka”, „Siyahamba” i „Hallelujah”,

  • Chór Gimnazjum w Malanowie prowadzony przez pania Katarzynę Tomczyk zaprezentował „Besame mucho”, „Hallelujah” oraz utwór ludowy „W mojem ogródecku”.

Gościem honorowym Przeglądu był Akademicki Chór Uniwersytetu Łódzkiego. Jest on zespołem bardzo młodym, bowiem powstał niespełna dwa lata temu. Inicjatorami powstania chóru i jego dyrygentami są pan Andrzej Ryłko i pani Aleksandra Ryłko. Chór swymi występami stanowi oprawę artystyczną wielu ważnych uroczystości akademickich, takich jak Festiwal Nauki i Techniki. Chórzyści najczęściej koncertują w Łodzi, w takich miejscach jak Filharmonia Łódzka, Pałac Biedermana, a także Kościół Archikatedralny. Dużym wyróżnieniem dla śpiewaków jest zaproszenie do udziału w dwóch prestiżowych międzynarodowych Festiwalach Chóralnych w Bielsku-Białej i Rumii w październiku bieżącego roku.

VII Przegląd Chórów Gimnazjalnych zakończył się tradycyjnie wspólnym odśpiewaniem Roty i spotkaniem integracyjnym w Gimnazjum w Malanowie.