Dziś jest piątek, 24.11.2017, imieniny Emmy, Flory
Jesteś tutaj: Strona główna » Gimnazjum w Malanowie » Przegląd chórów gimnazjalnych z powiatu tureckiego » V Przegląd Chórów Gimnazjalnych PowiatuTureckiego

V Przegląd Chórów Gimnazjalnych PowiatuTureckiego

„Kocham muzykę – lekarstwo duszy,
Otacza mnie i unosi,
Wyjmuje z serca lodu okruszek,
Do tańca prosi.
Zatapiam dłonie w jeziorze dźwięków, obmywam oczy -
Jaśniej zobaczę dokoła piękno,
Ku słońcu kroczę
Skrzydeł dostaję jak anioł białych
I lecę cicho,
By się połączyć w niebios otchłani z moja muzyką.”

14 czerwca 2009 r. kościół p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Malanowie wypełnił się pięknym chóralnym śpiewem. Wszystko za sprawą organizowanego przez Gimnazjum w Malanowie Przeglądu Chórów Gimnazjalnych Powiatu Tureckiego. W tegorocznej, piątej już edycji wzięły udział cztery chóry gimnazjalne:

• z Zespołu Szkół w Dobrej pod dyrekcją Marleny Jesionek,
  • z Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Turku pod dyrekcją Ewy Stasiak,
  • Chór Dziecięcy z Państwowej Szkoły Muzycznej w Turku, pod kierunkiem Marty Janickiej, oraz
  • chór gospodarzy przeglądu pod dyrekcją Katarzyny Tomczyk.

Kilkunastoosobowe zespoły prezentowały po trzy utwory. Przed ołtarzem w kościele pięknie prezentowały się młode, rozśpiewane grupy chóralne. Zebrani widzowie nagradzali młodzież i dyrygentów gromkimi brawami. Podobnie jak w latach ubiegłych organizatorzy zaprosili gościa honorowego, w tej zaszczytnej roli wystąpił Międzyszkolny Chór „Dysonans” z Kalisza. Koncert gościa honorowego zachwycił wszystkich zgromadzonych w kościele, a szczególne uznanie kierowano pod adresem dyrygentki; pani Izabeli Pietrzak, która wystąpiła także w roli solistki. Międzyszkolny Chór „Dysonans” powstał z inicjatywy Izabeli Pietrzak w III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, w połowie października 1994 roku. Rok 2009 jest więc rokiem jubileuszu 15-lecia działalności Chóru. „Dysonans” wielokrotnie uczestniczył w przeglądach chórów, festiwalach, konkursach. W 2000 r. chór nagrał i wydał płytę: ”Kolędy i pastorałki”, a przez 15 lat działalności wyśpiewał ponad 300 koncertów. W 2005 roku odbył tourne po Ukrainie. A od 2006 r. „Dysonans”, podobnie jak Chór Gimnazjum w Malanowie, uczestniczy w projekcie Ministerstwa Kultury i Sztuki: „Śpiewająca Polska”.

Zaproszenie na Przegląd przyjęła poseł Irena – Tomaszak - Zesiuk, władze samorządowe Gminy Malanów, władze oświatowe, dyrektorzy szkół oraz mieszkańcy Gminy Malanów.

Piąty, jubileuszowy Przegląd Chórów Gimnazjalnych Powiatu Tureckiego zakończył się tradycyjnie integracyjnym spotkaniem na boisku gimnazjalnym.

Szkolnym koordynatorem przeglądu była Anna Marciniak. Patronat honorowy tradycyjnie już objął Wójt Gminy Malanów. Wsparcia finansowego udzieliło Starostwo Powiatowe w Turku i liczni sponsorzy. W organizacji pomogli także niezawodni w każdej sytuacji Przyjaciele Gimnazjum.
                                                   Anna Marciniak- koordynator przeglądu