Dziś jest środa, 19.12.2018, imieniny Gabrieli, Dariusza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Gimnazjum w Malanowie » Polsko - Ukraińska Wymiana Młodzieży » 2013 - "Młodzież zaprasza mieszkańców powiatu tureckiego na Festiwal kultury ukraińskiej"

2013 - "Młodzież zaprasza mieszkańców powiatu tureckiego na Festiwal kultury ukraińskiej"

2013 - "Młodzież zaprasza mieszkańców powiatu tureckiego na Festiwal kultury ukraińskiej"

W dniu 30 października 2013 r. około godziny 19:30 przyjechała do Malanowa młodzież ukraińska z opiekunami ze Szkoły nr 1 w Tulczynie na wymianę. Wymiana ta odbywała się dzięki Projektu Polsko-Ukraińskiej Wymiany Młodzieży. Z niecierpliwością wszyscy uczniowie wraz z rodzicami oczekiwali na przyjazd przyjaciół z Ukrainy, szczególnie uczniowie, którzy brali już wcześniej udział w tej wymianie. Kiedy przyjechali już nasi goście, nastąpiło krótkie przedstawienie nowych rodzin. Następnie wszyscy pojechali do domów, gdzie poznawali swoje nowe rodziny. W wielu przypadkach pojawiły się problemy z porozumieniem się, mimo to wszyscy radzili sobie bardzo dobrze m.in. używając gestów.
W czwartek nasi goście odwiedzili jak co roku Urząd Gminy w Malanowie. Następnie odbył się apel, na którym uroczyście powitano naszych przyjaciół z Tulczyna, a oni przedstawili się całej społeczności szkoły. Przedstawiliśmy ukraińskim kolegom naszą szkołę i poznawaliśmy się w dużej prawie czterdziestoosobowej grupie. Po zakończeniu apelu pojechaliśmy do Turku, aby spotkać się ze Starostą Powiatu Tureckiego i Burmistrzem Miasta Turek. Nasi goście otrzymali drobne upominki od gospodarzy powiatu i miasta Turek. Również w tym dniu zwiedzaliśmy Muzeum Rzemiosła Tkackiego i witraże Mehoffera w kościele. Tego dnia odbyło się także spotkanie z dawnymi uczestnikami projektu wymiany Polsko-Ukraińskiej w ,,Hacjendzie’’. Dzięki temu w sympatycznej atmosferze mogliśmy się jeszcze bardziej integrować.
W piątek wypadało Wszystkich Świętych, a więc udaliśmy się na Mszę świętą wraz z naszymi gośćmi mimo to, że są wyznania prawosławnego. Było to dla nich cos innego, ponieważ na Ukrainie świętuje się zupełnie inaczej tę uroczystość. Byli bardzo zdziwieni tak dużą ilością kwiatów na grobach oraz ogromną liczbą zniczy. Popołudnie spędzaliśmy w gronie rodzinnym lub wspólnie z innymi rodzinami, które przyjęły gości z Ukrainy.
Na kolejne dwa dni weekendu udaliśmy się nad morze. W sobotę już około godziny 13 dojechaliśmy do Szymbarka gdzie zobaczyliśmy najdłuższą deskę świata, dom z Syberii, pociąg śmierci, dom do góry nogami oraz przebywaliśmy w bunkrach, w których mogliśmy poczuć grozę wojny. Po zwiedzeniu Szymbarka ruszyliśmy w dalszą drogę , z powodu brzydkiej pogody pojechaliśmy do galerii Bałtyckiej, w której każdy z nas mógł zrobić zakupy oraz posilić się. Niektórzy chłopcy zrobili bardzo sympatyczne zakupy – róże dla swoich koleżanek (: . Około godziny 19 dojechaliśmy do hotelu, który znajdował się w Gdańsku. Po zakwaterowaniu w pokojach każdy z nas udał się na bardzo smaczny posiłek. Gdy już byliśmy w swoich pokojach mogliśmy wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy spędzić miło czas na rozmowach.
W niedziele rano po śniadaniu rozpoczęliśmy zwiedzanie Trójmiasta. Najpierw udaliśmy się na Westerplatte – to miejsce kolegom z Ukrainy skojarzyło się z Muzeum II Wojny Światowej w Kijowie. W Gdańsku zobaczyliśmy Bramę Żuraw, Kościół Mariacki oraz wysłuchaliśmy koncertu organowego w Katedrze. Potem udaliśmy się do Sopotu gdzie odbyliśmy wspólny spacer plażą i co niektórzy wzięli zimną kąpiel w morzu. Zobaczyliśmy również najdłuższe w Polsce molo i w czasie wolnym kupowaliśmy pamiątki. Z powodu deszczu w Gdyni dojechaliśmy tylko do portu, o którym Pani przewodnik nam trochę opowiedziała. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną. Do domu wróciliśmy dopiero około północy więc wszyscy szybko poszli spać, żeby być wypoczętym na kolejny dzień wspólnej przygody.
Poniedziałek miło spędziliśmy w szkole. Odbyły się zajęcia sportowe, chłopaki rozegrali mecz piłki nożnej a dziewczyny piłki ręcznej . Nie liczyła się wygrana, bo każdy bawił się świetnie. Pracowaliśmy na warsztatach plastycznych,, uczestniczyliśmy w lekcji historii, muzyki i języka polskiego. Również tego dnia odbiliśmy na brystolach nasze dłonie na pamiątkę wieloletniej już wymiany młodzieży, ale przede wszystkim na pamiątkę naszej przyjaźni. Po skończeniu zajęć udaliśmy się do galerii na wspólne zakupy więc popołudnie spędziliśmy z rodzinami i kolejny dzień minął szybko.
We wtorek na czterech pierwszych lekcjach nasi przyjaciel byli z nami w szkole – razem pracowaliśmy na lekcjach języków – angielskiego i niemieckiego, uczyliśmy się tańców polskich i ukraińskich. Następnie pojechaliśmy do Uniejowa gdzie część grupy świetnie bawiła się w basenach termalnych a druga grupa miło spędziła czas w kawiarni. Po powrocie wszyscy pojechali do domów przebrać się i przybyli na dyskotekę. Przy muzyce polskiej i ukraińskiej młodzież dobrze się bawiła więc miło wspominamy tą dyskotekę.
Następnego dnia czyli w środę nasi goście odwiedzili przedszkole w Malanowie, tam czytali maluchom bajkę w języku ukraińskim, a my próbowaliśmy tłumaczyć. Potem poszliśmy na spotkanie z harcerzami gdzie odbyły się wspólne zabawy i nauczyliśmy się robić z serce z kartki papieru. Po zajęciach szkolnych odbył się Festiwal Kultury Ukraińskiej, gzie dużą grupę widzów stanowili seniorzy z naszej okolicy (świętujący swój dzień w Stowarzyszeniu Nadzieja). Festiwal prowadziły w językach polskim i ukraińskim Kasia Bondar i Dominika Kubacka. Najpierw przepięknie piosenki śpiewała dla nas Daria Borysenko i Kasia Antczak, wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę Ridna maty moja i Czerwona Ruta . Wszyscy uczestnicy festiwalu byli pod wrażeniem byliśmy występu Iry Darmograi i Vladka Gelisimova , którzy tańczą jak prawdziwi mistrzowie. Swój repertuar zaprezentowali też polscy i ukraińscy goście z Dobrej. Na festiwalu były także potrawy ukraińskie, których było można skosztować. Potrawy przygotowywaliśmy wspólnie z naszymi kolegami według przepisów ukraińskich, jednak w wielu przypadkach pomoc naszych mam, była nieodzowna. Po występach udaliśmy się do domów, gdyż nasi przyjaciele musieli się niestety spakować.
Kolejny dzień był ostatnim dniem projektu w Malanowie. Od rana odbyła się jak co roku gra EURUDYTA , w której uczniowie ukraińscy jak i polscy wykazali się dużą wiedzą o swoich sąsiadach. Po zliczeniu wyników okazało się że jest remis ale statuetkę przekazaliśmy oczywiście naszym przyjaciołom z Ukrainy. Po wspólnej grze rozpoczął się pożegnalny apel, na którym rodzice dostali podziękowania i upominek za opiekę nad naszymi przyjaciółmi. Jak dało się zauważyć już na apelu popłynęły pierwsze łzy. Po wspólnym objedzie w „Hacjendzie” nastał czas pożegnania się z rodzicami co było bardzo trudne. Ciężko było się rozstać nie było osoby, która by nie płakała.
Kolejne dni to podróż do Lublina, zwiedzanie Muzeum na Majdanku, przekroczenie granicy Polski i powrót naszych przyjaciół do Tulczyna.
Wymiana ta jest dla nas bardzo ważna poznajemy ludzi, z którymi zawieramy prawdziwe przyjaźnie i chociaż Oni nie mówią po polsku, a my po ukraińsku, to pod koniec projektu wszyscy świetnie się porozumiewają. Tę przygodę zapamiętamy na zawsze i już dziś oczekujemy kolejnego wyjazdu do Tulczyna!
                                                                                                      Daria Włodarczyk kl. III d
                                                                                                          Anna Chojnacka kl. II e

 

 **************       ***************            ***************

W ciepły październikowy wieczór, przez Gimnazjum w Malanowie niecierpliwością czekaliśmy na swoich ukraińskich kolegów. Szczęśliwi i z wielkim podnieceniem powitaliśmy ich i pojechaliśmy do domów. Resztę wieczoru spędziliśmy w rodzinach. W czwartek lekcje zaczęliśmy o godzinie 8.10. Po lekcji goście złożyli wizytę w Urzędzie Gminy w Malanowie. O godzinie 11.00 rozpoczęliśmy apel powitalny. Później wszyscy razem pojechaliśmy do Turku, gdzie spotkaliśmy się ze Starostą Powiatu Tureckiego i Burmistrzem miasta. Zwiedzaliśmy także Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku. Na godzinę 18.00 było przygotowane spotkanie z byłymi uczestnikami projektu w restauracji Hacjenda. Wszyscy w bardzo miłej atmosferze spędziliśmy resztę wieczoru. W dzień Wszystkich świętych wybraliśmy się na cmentarz, na Mszę św., która rozpoczęła się o godzinie 12.00 i trwała do 14.00. Potem zjedliśmy uroczysty obiad, po południu wybraliśmy się na spacer by być razem ze wszystkimi gośćmi. Wieczorem o godzinie 18.00 wybraliśmy się na cmentarz, ponieważ chcieliśmy pokazać swoim kolegom jak wygląda cmentarz nocą gdy jest oświetlony tysiącami płonących zniczy. Wszyscy spędziliśmy dzień miło i przyjemnie.
Sobotę i niedziele spędziliśmy na wycieczce do Trójmiasta, gdzie nasi goście mogli zobaczyć Morze Bałtyckie. Pomimo mało sprzyjającej pogody mieli okazję zobaczyć dom „do góry nogami’’ w Szymbarku, tradycyjne budowle kaszubskie, słuchali także kaszubskich piosenek. W poniedziałek rano były lekcje według planu, po lekcji były warsztaty plastyczne. Później razem uczyliśmy się piosenek ukraińskich. Następnie rozegraliśmy mecz Polska-Ukraina, który udało nam się zakończyć wynikiem 5:2. Po meczu wróciliśmy na pozostałe lekcje. Popołudnie spędzaliśmy indywidualnie ze swoim gościem. Wielu z nas wybrało się na zakupy by nasi koledzy mogli kupić pamiątki z pobytu w Polsce. Resztę dnia spędziliśmy w rodzinnym gronie.
Wtorkowy dzień rozpoczęliśmy od lekcji według planu. Następnie podzieliliśmy się na grupy i poszliśmy na lekcje języków obcych. Później koledzy z Ukrainy pojechali do Gminnego Przedszkola w Malanowie. Po krótkim powitaniu Ukraińcy przeczytali przedszkolakom bajkę „Kot z butach‘’, tańczyli z młodszymi kolegami przy rytmicznych piosenkach, mieli także okazję obejrzeć przedstawienie dożynkowe „Od ziarenka do bochenka’’. Od przedszkolaków otrzymali piękne upominki. W południe razem z opiekunami pojechaliśmy do Uniejowa na baseny termalne. Po przyjeździe mieliśmy godzinę czasu na toaletę gdyż o godzinie 16.00 rozpoczynała się dyskoteka szkolna.
W środę po pierwszych lekcjach były warsztaty muzyczne. Po zajęciach szkolnych szykowaliśmy się na Festiwal Kultury Ukraińskiej, który był połączony z dniem Seniora zorganizowanym przez Stowarzyszenie ‘’Nadzieja‘’. Uroczystość była prowadzona w dwóch językach, polskim i ukraińskim. Młodzież wykonała piosenki ukraińskie i taniec. Swoją obecnością zaszczyciły nas dzieci z Ukrainy przybywające w szkole w Dobrej. Na tę uroczystość mamy polskie z dziećmi ukraińskimi przygotowały tradycyjne ukraińskie potrawy, których można było skosztować. To był bardzo udany wieczór. Bardzo fajnie spędziliśmy czas z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy ale nadszedł czas na pożegnanie.
Czwartek rozpoczęliśmy od wspólnej gry o nazwie „Erudyta”, w której odpowiadaliśmy na pytania o naszych krajach. W tej grze obie drużyny miały tyle samo punktów.  Następnie odbył się apel na który przyszli nasi rodzice, aby pożegnać się z Ukraińskimi dziećmi. Popłynęły piękne słowa pożegnania. Polscy nauczyciele przygotowali dwa takie same foldery, które zawisną w Polskiej i Ukraińskiej szkole. Po pięknym apelu pojechaliśmy do restauracji na wspólny obiad, każdy z nas wiedział, że zostało nam już niewiele czasu z naszymi kolegami i koleżankami z Tulczyna.
Każdy ma osobę za którą na pewno będzie tęsknił. Pomimo tego, że znaliśmy się tylko kilka dni było nam razem dobrze, zżyliśmy się z ukraińskimi kolegami. Takie wymiany wiele nas nauczą. Myślimy, że Gościom podobało się w Polsce. Wierzymy w to, że będzie więcej takich wymian, sami na pewno o nie się postaramy. Dziękujemy wszystkim, którzy dążą do tego aby one były.
                                Zuzanna Muszyńska, Weronika Pyrkowska, Kacper Przybylak, Szymon Siepka

 

**************       ***************            ***************

30 listopada około godziny 20:00 przed Gimnazjum w Malanowie wraz z rodzicami powitaliśmy gości z Ukrainy. Następnie przeszliśmy wspólnie do świetlicy szkolnej, gdzie każdy poznał swojego podopiecznego. Po krótkim spotkaniu wróciliśmy do domów. Następnego dnia młodzież ukraińska odwiedziła Urząd Gminy w Malanowie. Po ich powrocie do szkoły około godziny 11:00 odbył się apel powitalny. Później wspólnie pojechaliśmy do Turku, gdzie spotkaliśmy się ze Starostą Powiatu Tureckiego i Burmistrzem miasta Turek. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku i Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po powrocie do Malanowa, wspólnie z byłymi uczestnikami projektu spotkaliśmy się w restauracji Hacjenda.
1 listopada we Wszystkich Świętych uczestniczyliśmy we Mszy świętej na cmentarzu. Resztę dnia spędziliśmy w rodzinach. W sobotę około godziny 6 rano wyruszyliśmy wraz z naszymi Ukraińskimi przyjaciółmi na wycieczkę do Gdańska. Pierwszą naszą atrakcją była wizyta w Szymbarku, gdzie odwiedziliśmy „Dom do góry nogami”. Bardzo nam się tam podobało. Kolejnym przystankiem był Gdańsk. Poszliśmy tam do Galerii Bałtyckiej, gdzie mieliśmy godzinę na zakupy. Po długiej podróży i kilku atrakcjach zakwaterowaliśmy się w hotelu. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy w niedzielę było Westerplatte. Zobaczyliśmy tam Pomnik Obrońców Wybrzeża. Następnie udaliśmy się na Mszę św. I koncert do Bazyliki archikatedralnej. Później pojechaliśmy do Sopotu, gdzie chodziliśmy po molo i mieliśmy wolny czas na zakup pamiątek. Tak zakończyliśmy naszą wycieczkę nad morze i wyruszyliśmy do Malanowa.
Poniedziałek spędziliśmy w szkole. Nasi Ukraińscy przyjaciele mieli warsztaty plastyczne, artystyczne oraz zajęcia sportowe. W niektórych zajęciach braliśmy z nimi wspólnie udział. Po południu mieliśmy czas dla siebie. We wtorek uczestniczyliśmy w warsztatach językowych. W czasie zajęć lekcyjnych myśleliśmy o popołudniowym wyjeździe do Uniejowa. Około godziny 12:00 wsiedliśmy razem do autobusu i wyruszyliśmy na termy. Po powrocie z basenu zaplanowana była dyskoteka szkolna. Świetnie się na niej bawiliśmy. Środę rozpoczęliśmy lekcjami według planu. W trakcie zajęć młodzież ukraińska wybrała się do przedszkola w Malanowie, gdzie dzieci przedstawiły dla nich krótki teatrzyk. Następnie goście z Ukrainy przeczytali przedszkolakom bajkę w ich języku ojczystym. Po powrocie do szkoły zebraliśmy się w kręgu harcerzy. Po południu odbył się „Festiwal kultury ukraińskiej”. Ostatniego dnia na pierwszej godzinie lekcyjnej zagraliśmy w grę „ERUDYTA”, która sprawdziła wiedzę na temat Polski i Ukrainy. W tym dniu odbyła się uroczystość podsumowania wizyty w Gimnazjum w Malanowie. Nasi goście dostali w prezencie obraz – pamiątkę spotkań młodzieży z Malanowa i Tulczyna.
                                                                   Ola Pakulska, Wiktoria Janiak, Paulina Wypchło

 


Galeria zdjęć