Dziś jest piątek, 17.11.2017, imieniny Grzegorza, Salomei
Jesteś tutaj: Strona główna » Gimnazjum w Malanowie » Polsko - Ukraińska Wymiana Młodzieży » 2010 "Tu wszedzie jest moja Ojczyzna" - Wielkopolska" » Wspólne podróżowanie młodzieży z Malanowa i Tulczyna

Wspólne podróżowanie młodzieży z Malanowa i Tulczyna

W czasie pobytu w Gimnazjum w Malanowie gości z Tulczyna na Ukrainie, w dn. 24 marca zorganizowaliśmy dla naszych przyjaciół wycieczkę do Warszawy. Uczestniczyło w niej 16 gości oraz 29 uczniów z gimnazjum i 3 opiekunów. Dzień zapowiadał się pogodny i ciepły, więc w dobrych nastrojach udaliśmy się do stolicy. Pierwszym punktem było zwiedzanie gmachów Sejmu i Senatu. Przywitał nas senator Ireneusz Niewiarowski, który pamięta naszą szkołę, bo odwiedził nas jakiś czas temu, podczas wręczania stypendiów dla najlepszych uczniów. Niektórzy z nich byli tam również obecni. Poznaliśmy historię polskiego parlamentaryzmu i zasady pracy Parlamentu współczesnego, zobaczyliśmy miejsca znane z telewizji i spotkaliśmy na korytarzach kilkoro znanych parlamentarzystów. Odbyliśmy lekcję wiedzy o społeczeństwie i historii na żywo. Po obiedzie zdobyliśmy (na szczęście windą) taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki. Widoczność była świetna, toteż obejrzeliśmy piękną panoramę całej Warszawy. Następnie trochę szaleństwa we wspaniałej galerii handlowej Złote Tarasy. Po zakupach udaliśmy się z przewodnikiem na spacer po historycznych miejscach, przez Park Saski dotarliśmy do Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie udało nam się zobaczyć odprawę wart. Dalej była wędrówka Krakowskim Przedmieściem, które w zeszłym roku zamieniło się w jeden z najpiękniejszych deptaków Europy. Obejrzeliśmy Pałac Namiestnikowski- siedzibę Prezydenta RP, gmach Uniwersytetu Warszawskiego, pomnik Adama Mickiewicza i wiele innych zabytków. Późnym popołudniem dotarliśmy na Plac Zamkowy, pod kolumnę Zygmunta. Poznaliśmy historię Zamku Królewskiego, następnie katedry św. Jana i rynku Starego Miasta. Dowiedzieliśmy się z fotografii, jak ta część Warszawy została zniszczona w czasie II wojny światowej i mogliśmy porównać to z dniem dzisiejszym.Stolica zrobiła na nas dobre wrażenie, zwłaszcza gdy widzieliśmy dźwigi pracujące na stadionie na Euro 2012. Późnym wieczorem, trochę zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy do Malanowa.Inny charakter miała kolejna wycieczka – do Lichenia, która odbyła się 27 marca. Uczestniczyli w niej wszyscy goście z Ukrainy, przebywający nie tylko Malanowie, ale również w Gimnazjum nr 2 w Turku oraz w szkołach w Dobrej, Sarbicach i Galewie.

Dzień był pochmurny i chłodny, chwilami deszczowy, ale na szczęście program wycieczki nie wymagał długich wędrówek. Pani przewodnik opowiedziała nam historię objawienia budowy bazyliki w Licheniu. Obejrzeliśmy wystawy tematyczne, kaplicę w podziemiach, tron papieski. Udało nam się również zobaczyć odsłonięcie Cudownego Obrazu o godz. 1200. Był czas na chwilę zadumy, modlitwy i zwiedzenie tego imponującego obiektu. Zobaczyliśmy również znajdujące się na terenie sanktuarium pomniki, tablice pamiątkowe oraz przeszliśmy po słynnej Golgocie. Potem odwiedziliśmy na chwilę miejsca objawienia, czyli Las Grąbliński.W drodze powrotnej wszyscy chętnie zatrzymali się w centrum handlowym „Ferio” w Koninie, aby zrobić upragnione zakupy.Oba wyjazdy sprawiły radość naszym przyjaciołom i nam. Pozwoliły lepiej poznać nie tylko Polskę, ale i siebie. Znikły bariery językowe, obawy przed porozumiewaniem się, a pojawiła się serdeczność, spontaniczność i życzliwość.
                                        Paweł Gruszczyński