Dziś jest piątek, 18.01.2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Gimnazjum w Malanowie » Polsko - Ukraińska Wymiana Młodzieży » 2010 "Tu wszedzie jest moja Ojczyzna" - Wielkopolska" » Sprawozdanie z realizacji projektu

Sprawozdanie z realizacji projektu

Główny cel spotkania młodych Polaków i Ukraińców  wynikał z założeń programu Narodowego Centrum Kultury, a więc: utrwalanie pozytywnego nastawienia wobec siebie Polaków i Ukraińców poprzez poznanie kultury i historii obu narodów, a także budowanie poczucia więzi poprzez wskazywanie wspólnych celów, zadań i planów.

Wizyta młodzieży z Tulczyna w Malanowie przyczyniła się do:

 • podtrzymania wielowiekowych kontaktów między Polska i Ukrainą,
 • poznania historii regionu konińskiego, określenia wspólnych wątków historii obu narodów,
 • promocji dorobku kulturalnego naszej Ojczyzny
 • przełamania bariery językowej, opracowania III części podręcznego słonika „Mini-rozmówki    ukraińsko - polskie” (kontynuacja zbioru opracowywanego w listopadzie 2008 r.),
 • integracji młodzieży podczas podejmowania wspólnych działań

Młodzież z Ukrainy znacznie poszerzyła swoją wiedzę o Polsce. Wspólne zajęcia, wycieczki, czy wreszcie spotkania z władzami Gminy Malanów i Powiatu Tureckiego sprzyjały budowaniu pozytywnych relacji między Polkami i Ukraińcami. Obie grupy doskonale przełamały barierę językową i w końcowej fazie wizyty porozumiewanie nie sprawiało żadnych trudności.
    Zorganizowaliśmy Festiwal folklorystyczny Ziemi Malanowskiej. Młodzież była aktywnym współorganizatorem tego wydarzenia. Gimnazjaliści przygotowali scenki pokazów „Wilijarzy”, warsztaty ozdób wielkanocnych, śpiewy wielkopolskie, wspólnie z rodzicami przygotowali degustację potraw lokalnych. Dzieci z Przedszkola w Malanowie i Szkoły Podstawowej w Kotwasicach wystąpiły z wiązanką tańców wielkopolskich. Gospodynie z terenu gminy przedstawiły „Pierzak”, przędzenie na kołowrotku, a z repertuarem muzycznym wystąpiły: zespoły ludowe Tradycja, Jarzębinki oraz dzieci i młodzież gimnazjalna. W czasie festiwalu był także czas na prezentację śpiewu gości z Ukrainy.
    W czasie wycieczki do Warszawy młodzież złożyła wizytę w Parlamencie RP, spotkała się z Senatorem Ziemi Konińskiej - Ireneuszem Niewiarowskim, zwiedziała Starówkę, obejrzała zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, oraz spotkała się z Kierownikiem Programu PUWM ze strony NCK, Panią Iwoną Grodzką. Wycieczka do Kruszwicy i Uniejowa była okazją do poszerzenia wiedzy o regionie oraz zbliżenia grup w czasie wspólnej rekreacji w basenach termalnych.
    Ponad zaplanowane zadania udało się z
organizować spotkanie opiekunów grupy ukraińskiej (w jej składzie był przewodniczący komitetu rodzicielskiego ze szkoły Nr 1 w Tulczynie) oraz Rady Rodziców Gimnazjum w Malanowie. Rodzice wymienili się informacjami o organizacji pracy i zadaniach tych organów szkoły w obu krajach. Pojawiły się nowe pomysły – wspólnej działalności rodziców.

Uczestnicy - Ukraina Uczestnicy - Polska
 1. Bondar Kateryna
 2. Bolotova   Liudmyla
 3. Kutasevych Lesya
 4. Sychuk Sergiy
 5. Dudnyk Roman
 6. Starynets Ievgeniia
 7. Basystyi Iaroslav
 8. Tsmovz Anastasiya
 9. Kutasevych Alina
 10. Khovrak Liliia
 11. Gelasimov Vladyslav
 12. Khachaturian Olga
 13. Noga Maksym
 14. Vovk Angelina
 15. Bobrova Liudmyla
 16. Tsmovz Mychailo
 1. Pyrkowska Justyna
 2. Kaczkowska Kinga
 3. Bartosik Patrycja
 4. Haładyn Patrycja
 5. Ignaczak Nikola
 6. Filas Grzegorz
 7. Pawlaczyk Dawid
 8. Krystera Nikola
 9. Przybylak Karina
 10. Filipowicz Aleksandra
 11. Stelmaszak Karina
 12. Buczyńska Kinga
 13. Przysło Karina
 14. Szczap Kinga
 15. Sobczak Krystyna
 16. Gruszczyński Paweł
 17. But Maria