Dziś jest poniedziałek, 20.11.2017, imieniny Anatola, Rafała
Jesteś tutaj: Strona główna » Gimnazjum w Malanowie » Polsko - Ukraińska Wymiana Młodzieży » 2008 "Młodzież buduje świat bez granic" - UKRAINA » Przygotowania do wyjazdu

Przygotowania do wyjazdu

Projekt Gimnazjum w Malanowie złożony w Narodowym Centrum Kultury został oceniony pozytywnie i szkoła otrzymała dofinansowanie na realizację Polsko - Ukraińskiej Wymiany Młodzieży. Radość tym większa, że będziemy mogli zrealizować dwa przedsięwzięcia: wyjazd młodziezy z Gimnazjum na Ukrainę i rewizytę Ukraińców Malanowie.

Przed wyjazdem 18 osobowej grupy młodzieży na Ukrainę podjęliśmy szereg prac przygotowawczych. Jeszcze przed wakacjami uczestnicy podzieleni zostali na 4 grupy robocze (geografowie, historycy, muzycy i aktorzy). Każda z grup zbierała pomysły, a następnie wspólnie z opiekunami opracowała jedno zagadnienie. Geografowie przygotowali trzyczęściową prezentację w formie multimedialnej i drukowanej pt. „Wielkopolska – nasza mała ojczyzna”, oraz „Malanów – gmina ze snów”. Historycy zgłębili zagadnienia wspólnej historii Polski i Ukrainy, w szczególności Podola. Przygotowali prezentację multimedialną o Stanisławie Potockim oraz historię ikony częstochowskiej. Grupa teatralna opracowała inscenizację legendy o Mysiej Wieży, natomiast muzycy przygotowali repertuar polskiej muzyki ludowej, patriotycznej oraz współczesnej młodzieżowej, z uwzględnieniem muzyki Wielkopolski. W ten sposób podczas wizyty na Ukrainie młodzież polska była aktywnym przewodnikiem.

Grupa ukraińska przed przyjęciem gości z Polski uczestniczyła w kilku lekcjach języka polskiego, oraz spotkaniach z młodzieżą, i opiekunami, którzy w listopadzie 2007 uczestniczyli w projekcie wymiany młodzieży w Polsce. W ten sposób kolejna grupa młodzieży ukraińskiej poznała podstawowe zwroty grzecznościowe, w języku polskim. Przygotowano także wystawkę pamiątek z pobytu w Polsce. Wszystkie klasy i korytarze szkolne udekorowano polskimi barwami narodowymi.

1. Szczap Paulina
  2. Pawlak Katarzyna