Dziś jest piątek, 24.11.2017, imieniny Emmy, Flory
Jesteś tutaj: Strona główna » Gimnazjum w Malanowie » Plener Malarski "Malowniczy Malanów" » III Plener Malarski "Malowniczy Malanów"

III Plener Malarski "Malowniczy Malanów"

W sobotę 27 czerwca Malanów i okolice wydawały się szare i smutne, chmury wisiały nisko nad horyzontem aby uwolnić pierwsze krople deszczu. Jednak pomimo niesprzyjającej aury rozpoczął się III plener malarski Malowniczy Malanów, a wraz z nim dialog pomiędzy artystą, naturą i farbami, dialog na barwy, światła, cienie, linie i kształty. Zaczęły powstawać pejzaże na których utrwalono najbardziej malownicze krajobrazy Zygmuntówka, Kotwasic, Grąbkowa i Malanowa. Leśne dróżki, konary dębu, łany zbóż, skraj lasu, tak przemówiły zakątki naszej gminy do artystów, a oni odpowiedzieli spojrzeniem pełnym podziwu, wrażliwości i profesjonalizmu.

W tegorocznym plenerze wzięło udział 33 uczestników w tym pięć malarek z naszej gminy: Jola Górska, Małgosia Celmer, Justyna Zasadzka, Klaudia Górska i Patrycja Stefaniak. Zaproszenie do wielkiego malowania przyjęli również artyści i instruktorzy skupieni w klubie plastycznym Tęcza działającym przy Miejskim Domu Kultury w Kaliszu oraz absolwentki liceum z Turku. Urokliwe zakątki Ziemi Malanowskiej wiernie przedstawili również uczniowie szkół podstawowych. Okolice Dziadowic malowały: Karina Lament, Daria Włodarczyk i Dominika Wietrzyk, młode artystki tworzyły pod okiem pani Renaty Binkowskiej. Uczennice ze SP w Kotwasicach: Daria Wągiel, Kinga Idziak i Agnieszka Borowska wspólnie z opiekunką panią Joanną Tarnas utrwaliły stare zabudowy z okolic Brodów. Chłopcy ze SP w Malanowie: Sebastian Dębiński i Igor Marciniak pod kierunkiem pani Agnieszki Raszewskiej uwiecznili malowniczy pejzaż Paździerowic, natomiast okolice Miłaczewa przedstawiły uczennice: Malwina Bartczak, Paulina Bartosik i Kinga Orligóra nad którymi opiekę sprawowała pani Krystyna Harasna. Ewa Matysiak z Turku wzorując się na starej fotografii namalowała nie istniejący już wiatrak w Skarżynie, a Patrycja Drzewiecka pejzaż z ulicy Wiatracznej.

W niedzielę 28 czerwca artyści wraz ze swoimi dziełami malarskimi przybyli na plac przed Gimnazjum aby zaprezentować efekty swojej pracy i talentu. W roli konsultanta plastycznego wystąpiła w tym roku Anna Majewska – dyrektor MOK w Kaliszu.

W efekcie pleneru zorganizowanego przez Stowarzyszenie Nadzieja i Gminne Centrum Kultury i Sportu w Malanowie a współfinansowanego przez Gminę Malanów i Starostwo Powiatowe w Turku powstało 21 obrazów inspirowanych malanowskim krajobrazami. Niektóre z nich tak realistycznie przedstawiają zakątki naszej gminy, że bez trudu można do nich trafić.

Szkolnym koordynatorem pleneru był nauczyciel plastyki: Jacek Stasinczuk