Dziś jest piątek, 17.11.2017, imieniny Grzegorza, Salomei
Jesteś tutaj: Strona główna » Gimnazjum w Malanowie » Plener Malarski "Malowniczy Malanów" » I Plener Malarski "Malowniczy Malanów"

I Plener Malarski "Malowniczy Malanów"

W niedzielę 8 lipca mieliśmy okazję wziąć udział w niekomercyjnej imprezie i podziwiać zdolności plastyczne mieszkańców Gminy Malanów. W tym dniu Stowarzyszenie Nadzieja i Gminne Centrum Kultury i Sportu po raz pierwszy w Malanowie podjęli się organizacji  pleneru malarskiego nadając przedsięwzięciu tytuł "Malowniczy Malanów”.

Plener  był okazją do kształcenia zmysłu obserwacji, wyczulał na klimat, nastrój i piękno krajobrazu malanowskiego, był jednocześnie okazją do utwierdzenia się w rozwoju własnych zainteresowań lub wyboru dalszej drogi życiowej.
W plenerze wzięło udział 27 osób. Artyści:  Gosia Celmer, Beata Górska, Klaudia Górska, Jola Górska, Klaudia Kończak, Renata Kubik, Jacek Stasinczuk, Patrycja Stefaniak, Zbyszek Stefaniak, Justyna Zasadzka i Maria Krupa rozeszli się po ziemi Malanowskiej w poszukiwaniu ciekawych tematów malarskich. Owocem wypraw były barwne prace przedstawiające okoliczne panoramy, obiekty, widoki z kompleksem kościelnym w tle. Malarzy można było spotkać w różnych punktach Malanowa. Byli na ulicy Wiatracznej, Południowej, Parkowej, w parku i na cmentarzu.
Ania Michałowska, Kinga Szczap, Karina Przysło, Paulina Hofman, Kinga Buczyńska ze Szkoły Podstawowej w Dziadowicach pod okiem pani Renaty Bińkowskiej oraz dziewczyny z Kółka plastycznego przy GCKiS  i Szkoły Podstawowej w Malanowie: Marta Prentczyńska, Aleksandra Drzewiecka, Ada Antoniewicz, Adrianna Ćwiklińska, Natalia Ćwiklińska i Andżelika Ignaczak pod opieką pani Teresy Klimt i Alicji Maciejewskiej wymalowały 3 piękne prace zbiorowe w dużym formacie. Ten swoisty tryptyk Malanowski przedstawia krajobraz z okolic gimnazjum.

O godzinie 18 uczestnicy pleneru spotkali się na placu gimnazjalnym gdzie odbyła prezentacja i promocja prac. Omówienia dzieł podjęła się pani Hanna Choinka, plastyk z Liceum Ogólnokształcącego w Turku.  Pani plastyk podkreśliła walory prac, artyści zgodnie twierdzili, że udział w plenerze był ciekawym doświadczeniem.

Przy okazji pleneru przygotowaliśmy wystawę prac pana Józefa Drzewieckiego. Nieżyjącego już mieszkańca Malanowa, który malował pejzaże wiejskie. Malował najczęściej farbą olejną.
W prywatnych zbiorach mieszkańców Malanowa i okolic znalazło się 21 prac olejnych i kilka szkiców ołówkiem.

Dla najmniejszych uczestników pleneru zorganizowany był ogródek malarski. Tam panie Edyta Wasik i Milena Mielczarek zapraszały dzieciaków do zabaw farbami, kredkami. Dużym zainteresowaniem milusińskich cieszyły się zabawy kredą chodnikową. W ten sposób plac gimnazjalny na moment zamienił się w jedno wielkie malowidło. Maluchy miały tylko jedno zmartwienie: „jak powstrzymać dorosłych przed deptaniem mojego dzieła!”.

Szkolnym opiekunem pleneru był nauczyciel plastyki: Jacek Stasinczuk