Dziś jest piątek, 24.11.2017, imieniny Emmy, Flory
Jesteś tutaj: Strona główna » Gimnazjum w Malanowie » Nadanie imienia szkole » Wybieramy patrona szkoły

Wybieramy patrona szkoły

W II semestrze 2012/2013 nasze gimnazjum rozpoczęło procedurę nadania imienia szkole. Dzięki nadaniu imienia szkoła:

• zyskuje swoistą indywidualną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych szkół,
  • promuje osobę patrona, jego postawę życiową i dokonania,
  • w naturalny sposób pozyskuje do współpracy instytucje i osoby związane z patronem,
  • wchodzi do rodziny szkół o tym samym imieniu, co może prowadzić do nawiązania wzajemnych kontaktów (np. organizacji wycieczek, wakacyjnej wymiany dzieci i młodzieży),
  • może oprzeć swoje działania wychowawcze na wartościach potwierdzonych życiem i działalnością patrona i ogólnie uznawanych przez społeczność,
  • wzbogaca swoją obrzędowość związaną z patronem.

Nadając imię szkole pragniemy zwrócić uwagę uczniów na wartości wychowawcze danej postaci historycznej, które tkwią w roli, jaką odegrała ona w życiu narodu, lokalnej społeczności, młodzieży. Prezentowanie dorobku postaci historycznych, ich roli w konkretnych wydarzeniach dziejowych może pozytywnie wpłynąć na trwałość wiedzy uczniów. Szczególnie ważne jest ukazanie ludzkiego wymiaru naszych narodowych bohaterów. Poprzez nadanie imienia chronimy ich także przed zapomnieniem. Sami uczniowie doceniają rolę postaci zasłużonych w historii. Wybitni Polacy mogą być dla nich autorytetem i wzorem moralnym.

W związku z tym zapraszamy lokalną społeczność, przede wszystkim rodziców uczniów, władze samorządowe do włączenia się w przygotowania tego wydarzenia. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do przesyłania kandydatur na patrona szkoły do 17 maja 2013 roku.