Dziś jest piątek, 18.01.2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Gimnazjum w Malanowie » Historia » Rok szkolny 2008/ 2009

Rok szkolny 2008/ 2009

Rok szkolny 2008/ 2009

STYPENDIA TOWARZYSTWA SAMORZĄDOWEGO ROZDANE

W dniu 2 października 2008 r. Gimnazjum w Malanowie było gospodarzem uroczystości wręczenia stypendiów Towarzystwa Samorządowego dla zdolnych i aktywnych uczniów z terenu Gminy Malanów. 
Zdobywanie gruntownej i wszechstronnej wiedzy wymaga dzisiaj ,niestety, poważnych nakładów finansowych. Zadaniem funduszu stypendialnego Towarzystwa Samorządowego jest więc wyłonienie grupy najzdolniejszych uczniów, aktywnie uczestniczących w życiu swoich środowisk, będących jednocześnie w trudnej sytuacji materialnej  i przekazanie im pomocy finansowej w formie stypendium. Podczas czwartkowej uroczystości, w obecności rodziców, dyrektorów szkół i społeczności gimnazjalnej dziewięcioro  uczniów z terenu Gminy Malanów odebrało dyplomy stypendialne  z rąk Pana senatora Ireneusza Niewiarowskiego. Na uroczystości obecni byli darczyńcy - członkowie TS, na czele z Wójtem Gminy Malanów -Panem Gerardem Krzeszewskim oraz Prezesem Gminnego Koła TS -Panem Zbigniewem Ryczyńskim. W imieniu uczniów i rodziców – dziękujemy!

OTRZĘSINY PIERWSZOKLASISTÓW

Na dzień 8 października2008r. uczniowie Gimnazjum w Malanowie oczekiwali z niepewnością. Czekali na niego zwłaszcza uczniowie klas pierwszych. Tego dnia mieli stać się pełnoprawnymi członkami społeczności gimnazjalnej. Około godziny 1130 w szkole pojawili się zaproszeni goście: przedstawiciele władz samorządowych naszej gminy oraz dyrektorzy szkół podstawowych i wychowawcy ubiegłorocznych klas szóstych.
Zanim nastąpiło uroczyste ślubowanie, pierwszaki musiały przejść tradycyjne Otrzęsiny. Poddane próbie zostały ich umiejętności sportowe, wokalne oraz wiedza dotycząca naszego gimnazjum. Najwięcej emocji wzbudziła konkurencja sprawnościowa, polegająca na zjedzeniu słodkiego deseru ….bez pomocy rąk. Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji    i właściwym wykonaniu zadań czuwała komisja złożona z uczniów klas drugich. Wszystkie klasy próbę przeszły pomyślnie, po czym odbyła się najbardziej uroczysta część spotkania-ślubowanie.
Następnie uczniowie klas pierwszych i zaproszeni goście udali się przed budynek szkoły, aby posadzić własny dąb – drzewo symbol trwałości, siły i piękna. Po południu uczniowie spotkali się na szkolnej dyskotece, na której mieli okazję bawić się wspólnie i lepiej się poznać.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić.

Dnia 13 października 2008 roku w naszej szkole, jak co roku, odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej, popularnie zwanego Dniem Nauczyciela. Na tę uroczystość zostali zaproszeni obecni i byli nauczyciele naszej szkoły, a także cała społeczność uczniowska. Swoją obecnością zaszczycił nas także ks. prałat Stanisław PłaszczyK.
Samorząd Uczniowski przygotował program artystyczny, w którym znalazły się wiersze, proza i piosenki. Po części artystycznej Pan dyrektor Sławomir Prentczyński złożył życzenia wszystkim pracownikom szkoły i wyróżnił dyplomami uznania kilkoro pracowników naszej szkoły. Pedagodzy wysłuchali również słów uznania od ks. Prałata Stanisława Płaszczyka i pana Ignacego Kurpika. Na zakończenie uroczystości nauczyciele zostali obdarowani przez uczniów kwiatami.

INSPIRACJE BOŻONARODZENIOWE

Czas przed świętami Bożego Narodzenia przepełniony był staraniami o to by zaznaczyć, że przyjście Boga na ziemię to nie tylko historyczne wspomnienie, ale przede wszystkim fakt na nasze czasy. Wcielenie Boga ma miejsce dziś, tu i teraz. On jest i żyje w naszych sercach  i w Kościele. Misterium bożonarodzeniowe ,wystawione przez uczniów gimnazjum, ukazało prawdziwy sens tych świąt i pobudziło do osobistej refleksji, i odpowiedzi na znaczące pytania. Czy każdy z nas potrzebuje dziś Boga? Czy oczekujemy od Chrystusa zbawienia? Oby nie pozostał On tylko w świecidełkach, ale zmieniał nas, otwierał na dobro. Na dobro pozwolili się otworzyć uczniowie Szkolnego Koła Caritas w gimnazjum, udzielając się w akcji Pogotowie św. Mikołaja. 60 uczniów wraz z opiekunami brało udział w kweście przy kościele w dniu św. Mikołaja, w zbiórce żywności w sklepach oraz w pakowaniu i rozwożeniu paczek do dzieci z całej naszej gminy. I tak słowa z Ewangelii św. Łukasza o ludziach,  w których Bóg sobie upodobał, sprawdziły się na naszych oczach. 

SPORTOWY SUKCES GIMNAZJALISTÓW

W dniu 23.01. 2009r odbył się Finał Mistrzostw Powiatu w Piłce Siatkowej Chłopców Szkół Gimnazjalnych. Gospodarzem było Gimnazjum nr 2 z Turku. Do finału awansowaliśmy jako jedyna szkoła na cztery  spoza Turku. Nie liczyliśmy na wiele... a jednak zajęliśmy III miejsce w powiecie. I miejsce zajął MOS –Turek , a  II wywalczył UKS –Turek. Jest to dla nas ogromny sukces, bo przecież pomimo braku sali czy hali sportowej, jaką dysponują  gimnazjaliści z Turku, reprezentujemy wysoki poziom w tej dyscyplinie. Na nasz sukces pracowaliśmy długo i wytrwale.  Wymagał on wielu godzin ćwiczeń. Zajęcia mogły odbywać się dzięki projektom realizowanym przez Stowarzyszenie Nadzieja w Malanowie, a finansowanym przez Gminę Malanów, a przede wszystkim dzięki poświęceniu i pracy społecznej opiekunki Pani Marzeny Osińskiej. Gratulujemy!

Skład drużyny:
Patryk Ogrodowczyk –kpt.
Jakub Łuczak –rozgrywający
Waldemar Urbaniak- najlepszy  atakujący
Jakub Wysokowski – najlepszy atakujący
Eryk Dopieralski –najlepszy atakujący
Tomasz Chruścik
Krzysztof Gruszczyński
Przemysław Tygielski
Bartosz Gołdyka
Czarek Pakuła
Zachariasz Przygoński
Opiekun: Katarzyna  Osińska

GIMNAZJUM W MALANOWIE MISTRZEM POWIATU W SZACHACH

W dniu 20 stycznia 2009 r. uczniowie Gimnazjum w Malanowie brali udział w Powiatowych Mistrzostwach Powiatu w Drużynowych Szachach Dziewcząt i Chłopców Szkół Gimnazjalnych. Wśród 7 zespołów reprezentujących gimnazja  powiatu tureckiego drużyna z Malanowa w składzie: Daria Dolińska IIIC, Tomasz Zieliński IIIa, Piotr Michałowski IIId i Robert Kocański IId spisała się świetnie. Po zaciętych pojedynkach gimnazjaliści wywalczyli pierwsze miejsce i awansowali do mistrzostw województwa. Szachy powstały w północnych Indiach, po czym rozprzestrzeniły się w całym świecie arabskim. W  średniowieczu zyskały ogromną popularność w Europie. Obecnie w szachy grają miliony ludzi na całym świecie. Liczba miłośników tej gry stale rośnie także w naszej szkole, a potwierdzeniem tego jest fakt, że od kilku lat zdobywamy w tej dyscyplinie sportu wysokie lokaty. 

KOLEJNY SUKCES GIMNAZJUM W MALANOWIE

13 lutego 2009 w Dobrej odbyły się mistrzostwa powiatu w indywidualnych warcabach dziewcząt i chłopców szkół gimnazjalnych. Gimnazjum w Malanowie reprezentowało   4 zawodników:

Konrad Borowski – kl. III d

Tomasz Zieliński – III a

Sylwia Zięba – III a

Sylwia Frimus – II d

W zawodach wzięło udział 10 gimnazjów z całego powiatu. Uczniowie naszej szkoły, zajmując czołowe miejsca, udowodnili, że ta dyscyplina nie jest im obca. Najlepszy w powiecie w kategorii chłopców okazał się Konrad Borowski,  na miejscu II uplasował się Tomasz Zieliński. W kategorii dziewcząt III miejsce zajęła Sylwia Zięba, natomiast Sylwia Frimus zajęła tez dobre IX miejsce.
Uczniowie biorący udział w Mistrzostwach Powiatu wyłonieni zostali z reprezentowanego wcześniej szkolnego turnieju w warcabach klasycznych, do którego przystąpiło 28 zawodników.
Tomkowi i Konradowi życzymy dalszych sukcesów, ponieważ będą reprezentować nasz powiat na Mistrzostwach Województwa, które odbędą się 14 marca. Opiekunem zawodników była Katarzyna Tomczyk.

UDZIAŁ W TARGACH EDUKACYJNYCH W POZNANIU

W sobotę 14 marca 2009 r. uczniowie Gimnazjum w Malanowie wzięli udział w XIII Targach Edukacyjnych w Poznaniu.  Na scenie targów wystąpił chór Gimnazjum w Malanowie, przygotowany przez Annę Marciniak oraz grupa taneczna, przygotowana przez Katarzynę Tomczyk. Chór wykonał utwory „Bieszczady” oraz „Niech mówią, że to nie jest miłość”, zaś grupa taneczna zaprezentowała tańce cza-cza oraz samba. Występy naszych uczennic i uczniów spotkały się dużym zainteresowaniem i aplauzem publiczności obecnej na targach – dość powiedzieć, że rodzice wypytywali o możliwość zapisania swoich pociech do naszej szkoły!
XIII Targi  Edukacyjne w Poznaniu to nie tylko doskonała okazja do zaprezentowania Gimnazjum w Malanowie. Nasza młodzież miała też możliwość zapoznania się z ofertą wszelkiego rodzaju szkół ponadgimnazjalnych oraz wyższych. Była to także okazja, by przyjrzeć się różnym zawodom, jakie można zdobyć wybierając się do tej czy innej szkoły.  Ten problem szczególnie interesował uczniów klas trzecich.
Warto podkreślić, że udział Gimnazjum w Malanowie w tym ważnym  wydarzeniu edukacyjnym jest już tradycją i przynosi młodzieży, szkole i środowisku wymierne efekty.

MŁODZI LIDERZY ZDROWIA

25 marca 2009 r. w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Turku odbyło się  szkolenie Młodzieżowych Liderów Zdrowia. Nasze gimnazjum reprezentowali: Aleksandra Filipowicz i Paweł Bortnowski z klasy IB. W czasie sześciogodzinnych warsztatów uczniowie otrzymali wiedzę na temat szkodliwego wpływu palenia papierosów na organizm palacza i osób z jego otoczenia, a także uczyli  się zachowań asertywnych. Młodzieżowi Liderzy Zdrowia będą przekazywać wiedzę o szkodliwości palenia tytoniu swoim rówieśnikom poprzez edukację rówieśniczą. Paweł i Ola uzyskali Certyfikat Młodzieżowego Lidera Zdrowia.

GIMNAZJALNY CHÓR W AKADEMII MUZYCZNEJ W POZNANIU

W sobotę 25 kwietnia 2009 r. chór Gimnazjum w Malanowie koncertował w Poznaniu w Akademii Muzycznej.  Występ zorganizowany był  w ramach programu "Śpiewająca Polska" wdrażanego przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie.

TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ O PUCHAR DYREKTORA GIMNAZJUM

29 maja odbył sie V Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora Gimnazjum  w Malanowie. W turnieju wzięły udział 4 zespoły, które zagrały systemem "każdy z każdym". Po zaciętej i bardzo wyrównanej walce I miejsce i Puchar Dyrektora Gimnazjum zdobył KS Malanów, II miejsce wywalczyli chłopcy z Gimnazjum w Malanowie, III miejsce zajęła "Drużyna z Malanowa", a IV jedyna przyjezdna drużyna z Gimnazjum w Dobrej. Turniej został przygotowany i przeprowadzony przez nauczycieli wychowania fizycznego: Marzenę Osińską, Katarzynę Tomczyk i Rafała Białasa.
Serdeczne podziękowania należą się Panu Kazimierzowi Nowickiemu za wytrwałe i obiektywne sędziowanie.

DZIEŃ MATEMATYKI

Chcąc podkreślić ważną i niezbędną rolę matematyki w życiu człowieka 6 czerwca 2009 r. zorganizowano w naszej szkole Dzień matematyki.  W tym dniu odbył się apel podsumowujący tygodnie zmagań z matematyką.
W tym czasie w naszej szkole przeprowadzone zostały liczne konkursy wiedzowe, które pozwoliły wyłonić najlepszych matematyków w szkole w trzech kategoriach wiekowych.

Oto wyniki:
KLASY I
I MIEJSCE    - Paweł Bortnowski  kl. I b
II MIEJSCE  -  Natalia Cyran Ib
III MIEJSCE  - Aleksandra Filipowicz Ib

KLASY II
I MIEJSCE    - Justyna Pyrkowska IIa
II MIEJSCE  -  Eryk Dopieralski IIb
III MIEJSCE  - Łukasz Styś IId

KLASY III
I MIEJSCE    - Paulina Bergandy  kl. III b
II MIEJSCE  - Jakub  Łuczak  III b
III MIEJSCE  - Rafał szczap kl. III  d

Po raz drugi w tym roku szkolnym zorganizowano konkurs RACHMISTRZ ROKU

Oto wyniki:
I miejsce- Jakub Łuczak IIIb
II miejsce - Michał Beśka IIB,
III miejsce - Łukasz Tyma Id

Odbyły się również liczne konkursy promujące matematykę jako dziedzinę poznania:

  • muzyczny – na piosenkę o matematyce

plastyczny – na formę przestrzenną z brył geometrycznych

  • literackim – na wiersz lub rymowankę matematyczną.

Dni te pokazały, że  w szkole matematyki nie tylko trzeba się uczyć, ale również można się nią świetnie bawić.

BAL GIMNAZJALNY 2009

13 czerwca 2009 r. uczniowie klas trzecich Gimnazjum w Malanowie bawili sie na Balu Absolwentów. Uroczystość przygotowali niezawodni rodzice i wychowawcy tegorocznych absolwentów. Przepięknie wytańczony polonez, zaproszeni goście, dekoracja sal, dobra muzyka i smaczna kuchnia - to wszystko dla tegorocznych absolwentów. Szczęśliwej drogi, już czas... kochani!


Galeria zdjęć