Dziś jest środa, 19.12.2018, imieniny Gabrieli, Dariusza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Gimnazjum w Malanowie » Historia » Rok szkolny 2004/ 2005

Rok szkolny 2004/ 2005

Rok szkolny 2004/ 2005

SZKOLNY OŚRODEK KARIERY

Latem 2014 roku Ministerstwo Pracy ogłosiło II edycję konkursu na projekt Szkolnego Ośrodka Kariery. Z założenia miało to być miejsce, gdzie młodzież rozwija postawy i umiejętności niezbędne do realizacji swojej kariery zawodowej. Mając na uwadze przyszłość naszych wychowanków, jak również niepokojące doniesienia z rynku pracy (duży odsetek bezrobotnych to absolwenci szkół), postanowiliśmy wziąć udział w konkursie i... wygraliśmy jako jedyna szkoła dawnego województwa konińskiego i jedna z sześciu w Wielkopolsce. Szkolny Ośrodek Kariery po raz pierwszy zaistniał podczas uroczystej inauguracji Centrum Edukacji i Pracy w Koninie. Mieliśmy tam własne stoisko, znaleźliśmy się w gronie uznanych szkół wyższych i stowarzyszeń. Na tę okazję przygotowaliśmy broszury informacyjne o Ośrodku. Nawiązaliśmy pierwsze cenne kontakty i pozyskaliśmy sojuszników do współpracy. Efektem tych działań były warsztaty dla uczniów klas III przeprowadzone przez pracowników Mobilnego Centrum Edukacji. Zajęcia te pozwoliły młodzieży określić obszary swoich zainteresowań, dowiedzieć się więcej o wymarzonym zawodzie. Nasi odbiorcy to nie tylko młodzież gimnazjalna, ale również uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, rodzice, ludzie bezrobotni. Z myślą o nich Szkolny Ośrodek Kariery zaprosił Mobilne Centrum Informacji do współpracy. Podsumowując - Szkolny Ośrodek Kariery i „Pakiet Wrześniowy” to sposób na lepsze przygotowanie naszych dzieci do świadomego zaplanowania swojej kariery zawodowej.

15 grudnia 2004 r., po wielu tygodniach przygotowań, odbyło się uroczyste otwarcie Szkolnego Ośrodka Kariery w Gimnazjum w Malanowie. Swoją obecnością zaszczycili nas:
Przewodniczący Rady Gminy – Ignacy Kurpik
Proboszcz parafii – ks. Stanisław Płaszczyk
Dyrektorzy szkół podstawowych :
Jolanta Rusiecka-Drygała – SP w Dziadowicach
Janina Kurpik – SP w Malanowie
Iwona Krajewska – SP w Kotwasicach
Krystyna Harasna – SP w Miłaczewie
Lidia Jarek – Przedszkole w Malanowie
Małgorzata Przygońska – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Malanowie
Dorota Dróżdź – pracownik Gminnego Centrum Informacji
Renata Kukulska-Kurzaj – doradca zawodowy PUP w TurkU
Alina Wlazło – doradca zawodowy Centrum Edukacji i Pracy w Koninie
Anna Zawadka – redaktor „Echo Turku”.

Zaproszonych gości oraz uczniów klas trzecich powitał Dyrektor – Sławomir Prentczyński, przybliżył zebranym ideę Szkolnych Ośrodków Kariery, podkreślił konieczność wspierania młodzieży w obliczu zmian jakie zachodzą na rynku pracy. Sytuację poradnictwa zawodowego w krajach Unii Europejskiej przedstawiła Alina Wlazło. Następnie opiekun Szkolnego Ośrodka Kariery – pedagog szkolny Aneta Drzewiecka omówiła szczegóły pracy Ośrodka: cele, formy i metody pracy, odbiorców, partnerów. Z kolei głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy, pogratulował Dyrekcji ciekawej inicjatywy a młodzieży życzył trafnych wyborów i satysfakcjonującej pracy. Ksiądz Stanisław Płaszczyk wyraził nadzieję, iż podejmowane działania pomogą młodzieży odpowiedzialnie i twórczo kierować swoim życiem. Szczególnie cenne uwagi przekazał młodzieży doradca zawodowy PUP w Turku – Renata Kukulska-Kurzaj, podkreśliła konieczność przełamania lęku przed zwróceniem się o pomoc oraz niewyrzekania się marzeń.

Część artystyczna uroczystości, przygotowana przez Anetę Drzewiecką i Marię But, była parafrazą noweli Bolesława Prusa „Antek” i opowiadała o dylematach zawodowych współczesnej młodzieży. W ich role wcieliły się: Justyna Kowalska, Ewa Gruszczyńska i Paulina Andrzejczak. Całość uświetnił występ chóru szkolnego pod kierunkiem Anny Marciniak. Na zakończenie głos zabrała Wicedyrektor Krystyna Sobczak, podziękowała gościom za przybycie i udział w uroczystości następnie zaprosiła do zwiedzania siedziby Ośrodka

POWIATOWE MISTRZOSTWA W SZACHACH INDYWIDUALNYCH DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH

Pierwsza duża impreza o zasięgu regionalnym odbyła się dnia 09.11.2004r. Byliśmy gospodarzem Powiatowych Mistrzostw w Szachach Indywidualnych Dziewcząt i Chłopców Szkół Gimnazjalnych. Organizatorem Turnieju był MOS w Turku. Turniej rozpoczął Dyrektor Gimnazjum Pan Sławomir Prentczyński, witając zaproszonych gości: Wójta Gminy Malanów Gerarda Krzeszewskiego, Sekretarza Gminy Michała Harasnego oraz organizatorów, sędziów, opiekunów i zawodników. Życzył wszystkim wygranej i dobrej zabawy. W konkursie wzięło udział 7 drużyn, z Gimnazjum w Kowalach Pańskich, Żukach, Przykonie, Władysławowie, Dobrej, Gimnazjum nr 2 wTurku         i  Malanowa. W czasie Turnieju okazało się, że gimnazjaliści świetnie grają w szachy, zachowując przy tym zasady „fair play”. Turniej wygrali gospodarze, zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców. Marcin Szymczak (IIc) – ubiegłoroczny Mistrz Powiatu obronił swój tytuł. Teraz  będziemy kibicować naszej zwycięskiej „trójce” podczas zmagań na szczeblu wojewódzkim. Nauczyciele wychowania fizycznego z gimnazjum -Marzena Osińska, Katarzyna Tomczyk, Tomasz Grzelak zadbali o poczęstunek dla uczestników i ich opiekunów. Zatroszczyli się również o specjalną dekorację szkoły na tę okazję. Imprezę uświetnił występ grupy tanecznej „OKEY”. Profesjonalna organizacja turnieju przez MOS w  Turku w połączeniu z gościnnością gospodarzy zapewniły przyjazny klimat podczas trudnych zmagań sportowych.

Nauczyciele w-f z Gimnazjum z Malanowie dziękują: dyrekcji szkoły i sponsorom: Państwu: M. i J. Kubackim, E. i Z. Nowakom, E. i K Ogrodowczykom, B. i L. Harasnym oraz firmie Sun-Garden za życzliwość i pomoc w zorganizowaniu turnieju.

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

Jako że mieszkamy w Wielkopolsce: Niechaj wiedza o Pyrach Twoje życie umila. To tylko jedno z wielu haseł, jakie towarzyszyły Świętu pieczonego ziemniaka, które odbyło się w naszym gimnazjum 24 września 2004 r. Jak pewnie nietrudno się domyślić, ziemniak był głównym bohaterem tego popołudnia. Śpiewano o nim piosenki, deklamowano wiersze. Robiono z niego biżuterię i stemple. Posłużył on także jako element jesiennych stroików. Gimnazjaliści mieli też możliwość wykazania się wiedzą dotyczącą ziemniaka w quizie. Tworzyli oni wyrazy ze słów: ziemniak, kartofel. Ziemniak był też tematem przewodnim szkolnych gazetek, dzięki którym można było się dowiedzieć, jak słowo ziemniak brzmi w innych językach, a także jakie pyszności można przyrządzić z ziemniaków. Wagę ziemniaka w menu podkreśliła dobitnie Bajka o królewnie kartoflance. Bohater imprezy był też przez gimnazjalistów obierany, rzucany do celu, służył jako krążek hokejowy, aż wreszcie został posortowany według wielkości, upieczony i zjedzony. Nad tymi wszystkimi konkurencjami czuwali dyrektorzy, nauczyciele, rodzice, pracownicy Gimnazjum w Malanowie a także strażacy z OSP w Malanowie.

WIELKIE DYKTANDO

W środę 8 grudnia oficjalnie podsumowano wyniki „Wielkiego Dyktanda 2004” i działań, jakie miały miejsce w czasie „Ortograficznego Listopada”. Do finału „Wielkiego Dyktanda 2004”, który odbył się 30 listopada, przystąpiło 20 uczestników. A oto laureaci ortograficznych zmagań:
Ewa Gruszczyńska z klasy IIIb ( I miejsce),
Paulina Andrzejczak z klasy IIIb ( II miejsce),
Anna Maciejewska, Konrad Szelągowski z klasy IIb i Kamila Walaszczyk z klasy Ie ( III miejsce).

Honorowym patronem „Wielkiego Dyktanda 2004” był Wójt Gminy Malanów Gerard Krzeszewski. To dzięki niemu zwycięzcy otrzymali cenne nagrody książkowe.
W ramach „Ortograficznego Listopada” uczniowie naszego gimnazjum tworzyli gazetki, w których przedstawiali trudną pisownię wyrazów związanych z np. biologią, matematyką, geografią. Najładniejsza okazała się gazetka klasy Id „Biologiczne pułapki ortograficzne”.
Akcja ortografia na gazetce przedmiotowej trwać będzie przez cały rok szkolny. Mamy nadzieję, że powstanie jeszcze wiele ciekawych prac!
Ortografia była też tematem wierszy. Najpiękniejszą „Odę do ortografii” napisała, uczennica klasy Ib, Klaudia Górska

GIMNAZJADA

Pierwszy wiosenny poranek w 2005 r. okazał się dla naszej szkoły bardzo szczęśliwy, bo oto 15 – osobowa reprezentacja zdobyła dla Gimnazjum w Malanowie I miejsce w turnieju sprawnościowo – wiedzowym – GIMNAZJADA 2005. 21 marca 2005 r. w Gimnazjum nr 1 w Turku w walce o tytuł najlepszego wystartowało 11 gimnazjów z powiatu tureckiego. Uczniowie rywalizowali ze sobą w zadaniach obejmujących różne dziedziny wiedzy – matematykę, fizykę, chemię, j. polski, historię, geografię, a także w zadaniach z zakresu umiejętności tanecznych, wokalnych, kulinarnych, plastycznych. Rywalizacja była bardzo wyrównana, a radość tym większa, że uzyskaliśmy najwięcej punktów w powiecie w konkurencji wiedzowej. W konkursie plastycznym Patrycja Stefaniak i Emilia Koralewska wywalczyły dla nas I miejsce, a temat przewodni brzmiał „Wiosna i miłość”. W konkursie manualnym, polegającym na wykonaniu z masy solnej statuetki będącej maskotką Gimnazjady, reprezentowały nas Ewa Gruszczyńska i Klaudia Czelusta -nasza statuetka zajęła II miejsce. W turnieju wiedzowym nasze dziewczyny (Łucja Stefaniak, Eunika Śniak i Agnieszka Laskowska) odpowiedziały bezbłędnie na 5 pytań z fizyki i matematyki, taki sam rezultat uzyskały z biologii i chemii, w odpowiedziach z geografii i wiedzy regionalnej popełniły tylko jeden błąd, a z historii i języka polskiego – 2 błędy. W konkursie recytatorskim - Ania Herbich zajęła II miejsce. W turnieju piosenki reprezentowała nas Justyna Kowalska i zajęła VII miejsce. W turnieju tańca nasza para Jola Harasna i Zbyszek Nowak zajęła V miejsce. Ostatnia konkurencja wywołująca największe emocje - to sport – otrzymaliśmy 4,05 pkt. Sumując rezultaty z wszystkich konkurencji, Gimnazjum w Malanowie okazało się najlepszym w powiecie. Zwycięstwo naszej drużyny oznacza, że w przyszłym roku nasza szkoła będzie organizatorem tego turnieju. Pierwszy dzień wiosny nie musi kojarzyć się z wagarami. W całej Europie obchodzony jest jako dzień edukacji o Unii Europejskiej pod hasłem „Dzień Wiosny w Europie”. Tak było też u nas. W 2005 roku nasze gimnazjum przystąpiło po raz drugi do tego międzynarodowego projektu, mającego na celu promowanie poznawania Unii Europejskiej i dyskutowaniu o niej w szkołach. Dzień Wiosny w Europie to kampania mająca na celu organizowanie w szkołach europejskiego dnia debaty i wymianę pomiędzy uczniami. Tematem przewodnim tegorocznego projektu była Konstytucja Europejska. W związku z tym uczennice klasy IIa wcieliły się w rolę ekspertów od spraw Konstytucji Europejskiej i wyjaśniły, w jaki sposób uzasadniać swoje decyzje wobec wyborów w ich kraju. W ciekawy sposób przedstawiły najważniejsze informacje dotyczące Konstytucji. Aby przybliżyć nam historię Europy, uczniowie klasy IIc zaprezentowali mit o Europie. Odbył się też quiz wiedzy o Europie. Uczniowie zgadywali zagadki dotyczące krajów Europy, podawali skojarzenia i nazywali zabytki z wybranych krajów Europy. Nie zabrakło oczywiście akcentów muzycznych. Piosenki w wykonaniu naszych uczniów bardzo się podobały. Na koniec imprezy rozstrzygnięto również konkursy:
- konkurs plastyczny „Symbol demokracji”,
- konkurs wiedzy o Europie „Europa bez tajemnic”,
- konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych,
- konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych,
- konkurs taneczny. 
Organizacją i przebiegiem imprezy zajęły się p. Elżbieta Wietrzyk i p. Karina Stróżyk we współpracy z wychowawcami poszczególnych klas. Dzień Wiosny obchodzony w ten sposób bardzo spodobał się naszym uczniom, którzy wykazali się dużą wiedzą na temat Europy i chętnie uczestniczyli w quizie wiedzy o Europie.

DZIEŃ MATEMATYKI

Chcąc podkreślić ważną i niezbędną rolę matematyki w życiu człowieka, zorganizowano      w naszej szkole „Dni Matematyki.” Dnia 13.04.05 odbył się apel podsumowujący tygodnie zmagań z matematyką.Za patrona święta wybrano Pitagorasa , greckiego matematyka          i filozofa. Cały  apel odbywał się w scenerii greckich krajobrazów.
W tym czasie w naszej szkole przeprowadzone zostały liczne konkursy wiedzowe, które pozwoliły wyłonić najlepszych matematyków w szkole w trzech kategoriach wiekowych.
Najlepszym matematykiem klas I okazał się Krzysztof Raszewski, klas II Kinga Stefaniak,     a tytuł mistrza matematyki klas III zdobył Łucja Stefaniak.
Odbyły się również liczne konkursy szkolne:

  • muzyczny – na piosenkę o matematyce
  • plastycznym – na plakat „Skojarzenia matematyczne”
  • literackim – na wiersz lub rymowankę matematyczną.

Dni te pokazały, że  w szkole matematyki nie tylko trzeba się uczyć, ale również można się nią świetnie bawić.

KONKURS "BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM"

W dniu 14 kwietnia 2005 r. odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Po raz drugi gospodarzem Turnieju było Gimnazjum  w Malanowie. Organizatorami zawodów były: Komenda Powiatowa Policji w Turku, Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Koninie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Koninie, Starostwo Powiatowe w Turku, Gimnazjum w Malanowie.
W turnieju brało udział  34 zespoły (3-osobowych ) ze szkół podstawowych i  12 zespołów ( 3-osobowych ) z gimnazjów powiatu tureckiego. W czasie eliminacji powiatowych uczestnicy rozwiązywali test z podstawowych przepisów ruchu drogowego a następnie pokonywali tor przeszkód.
Gimnazjum w Malanowie reprezentowała drużyna w następującym składzie: Krzysztof Płóciennik, Marcin Szach , Marcin Piąstka - opiekunem drużyny był Jacek Stasinczuk. Bardzo dobrze zaprezentowało się Nasze gimnazjum. Po pierwszej części jakim był tor przeszkód nasza drużyna zajmowała I miejsce, w rezultacie końcowym zajęliśmy III miejsce. Nasi uczniowie ulegli jedynie drużynie z Brudzewa, która zajęła I miejsce oraz drużynie z Kowali Pańskich - II miejsce.
Do Finału Wojewódzkiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który  odbędzie się w dniu  6 maja 2005 r. w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego Kaliszu ( ul. Braci Niemojewskich 3/5 )  zakwalifikowały się następujące drużyny: Szkoła Podstawowa w Brudzewie i Gimnazjum w Brudzewie.

 

I PRZEGLĄD CHÓRÓW GIMNAZJALNYCH POWIATU TURECKIEGO W MALANOWIE

„Gdzie słyszysz śpiew, tam idź - tam dobre serca mają, bo ludzie źli, ach, uwierz mi, ci nigdy nie śpiewają…”
Maria Konopnicka

Te słowa Marii Konopnickiej przyświecały idei zorganizowania I Przeglądu Chórów Gimnazjalnych powiatu tureckiego, który odbył się12 czerwca 2005 roku.

Miejscem spotkania i prezentacji chórów stał się, dzięki gościnności ks. kan. Stanisława Płaszczyka, kościół parafialny w Malanowie. To właśnie tu, w świątyni gromadzili się przez wieki nasi przodkowie, by razem śpiewać, tutaj także wielu z nas mogło po raz pierwszy zetknąć się ze wspólnym śpiewem i muzyką chóralną.
Trudu przygotowania przeglądu podjęła pani Anna Marciniak przy współpracy z ks. Włodzimierzem Pawłowskim i Agnieszką Stawicką. Honorowy patronat nad przeglądem objął Pan Gerard Krzeszewski, Wójt Gminy Malanów.
Podczas przeglądu wystąpiły chóry: Gimnazjum w Brudzewie pod dyrekcją pani Grażyny Wiśniewskiej - Zientary, Gimnazjum nr 1 w Turku pod przewodnictwem pani Anety Janiak i Gimnazjum w Malanowie prowadzony przez panią Annę Marciniak. Chóry zaprezentowały pieśni patriotyczne a cappella, wśród których znalazły się takie utwory jak: Cześć polskiej ziemi, Gaude Mater Polonia, W krwawym polu srebrne ptaszę.
Gościem honorowym przeglądu był Chór VIRIBUS UNITIS z Liceum Ogólnokształcącego w Turku, kierowany przez panią Joannę Gogulską, który swoim recitalem podbił serca publiczności.
Na zakończenie wszystkie chóry wspólnie zaśpiewały Rotę. Impreza zakończyła się spotkaniem integracyjnym przy grillu na terenie Gimnazjum w Malanowie.

DNI MALANOWA 2005

Z okazji obchodów Dni Malanowa 28-29.05.2005 r. nasze gimnazjum zaprezentowało ciekawy i różnorodny program artystyczny. Był taniec współczesny, układ na stepach, kilka piosenek w wykonaniu solistów i szkolnego chóru. Uczniowie klas trzecich zatańczyli tango i dostojnego poloneza. Wyrazem uznania dla wszystkich występujących były rzęsiste brawa.


Galeria zdjęć